Kadarkai Endre Lélekben című műsorában a szülés utáni depresszióról kérdezte Roszik Linda klinikai szakpszichológust (szakmai oldalról) és Fancsikai Eszter tartalomgyártó, youtubert (személyes megélésről).
Dúlai szemmel két dolgot szeretnénk kiemelni a témáról, amik az interjúban is elhangzanak:
1) Mely tünetek mentén érhető tetten a szülés utáni depresszió, melyek ha 2 hétig nem csillapodnak, mindenképp kérj segítséget? – ha lehangoltnak érzed magad, úgy érzed, semminek (a kisbabádnak sem) tudsz örülni – nem tudsz aludni, folyamatos kimerültségben vagy – magányos vagy, sokat sírsz – elkezded értéktelennek látni magad – bűntudat gyötör – önvádtól szenvedsz – csökken a döntési képességed – kilátástalannak érzed az életed (igen, a baba mellett, aki miatt boldognak „kellene lenned”) – ezekhez még szégyen is társul, ami miatt nem mersz segítséget kérni –> tudd, hogy pont ilyenkor van szükség segítségre!
2) Mi segít a gyermekágyi depresszióból felépülni? – szakember felkeresése (gyógyszeres és / vagy pszichoterápia), hogy legyen kivel átbeszélni, feldolgozni az életed hirtelen átrendeződését, új identitásod születését – konkrét támogatás ahhoz, hogy tudj te is pihenni – öngondoskodásban segítségkérés: táplálkozás, mozgás, szeretetkapcsolatok, minden, ami korábban is segítette a jóllétedet.
Ha úgy érzed, hogy az itt felsorolt tünetekkel küzdesz gyermekágy idején, halogatás nélkül kérj segítséget! Érintett anyák egybehangzó megélése utólag, hogy „miért nem léptem előbb”?
A pszichológushoz, pszichiáterhez való delegálásban, szakemberkeresésben mi is tudunk segíteni, keress minket bizalommal!